b:include data='blog' name='google-analytics'/>

wtorek, 17 kwietnia 2012

Miodunki

Zawsze w kwietniu, niezmiennie mnie zachwycają. Miejsce w którym rosną jest wesołe i bardzo kolorowe. Masa kwiatów w niebieskich, fioletowych i różowych odcieniach przyciąga wzrok. Nie wszystkie zakwitły, ale te już pięknie zdobią. Różnorodność kwiatów i liści sprawia, że to żelazne rośliny do obsadzania cienistych zakątków ogrodu, nigdzie nie powinno ich zabraknąć. Gęste liście w trakcie sezonu szczelnie okrywają glebę, nie dając panoszyć się chwastom i zadziwiają swą różnorodnością. Najciekawiej jest wtedy, gdy rośnie w ogrodzie kilka różnych odmian i gatunków, krzyżują się z sobą a siewki potrafią naprawdę różnić się od rodziców, tak odcieniem kwiatów jak i barwą i rysunkiem na liściach.

Miodunka Pulmonaria 'Majeste'


Miodunka Pulmonaria 'David Ward'
Miodunka Pulmonaria 'David Ward'
Pulmonaria 'Rachel Vernie'

Pulmonaria 'Rachel Vernie'
mieszaniec

13 komentarzy:

 1. Ładne kępki, rzeczywiście wnoszą dużo koloru i radości. P.'David Ward' nieźle się u Ciebie rozrosła, u mnie coś jej nie pasowało.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja David Ward jest po ubiegłorocznej reanimacji. Kępki zaczęły rosnąć wstecz, bida z nędzą po prostu. Rozsadziłam, dodałam do ziemi trochę azofoski i w oczach zaczęły się poprawiać. To już chyba ostania chwila była. Nie wszystkie są żelazne niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie P.'David Ward' padł (wyparował) dwa lata temu. Od tego czasu nie próbowałam drugi raz wprowadzić do ogrodu choć piękny jest. Dla mnie to słaba odmiana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 'Rachel Vernie' może go też zastąpić, przyrasta jak szalona, a wiosną wygląda prawie identycznie.

   Usuń
 4. Nie mam ich w ogrodzie, ale u Ciebie miło popatrzeć. Wiosna nabiera kolorów.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała kolekcja, jestem pod wrażeniem. Z chęcią zaprosiłbym do siebie, tylko... że nie ma po co. Gratuluję stronki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żartowniś...nie na po co? Piękne zdjęcia robisz :)

   Usuń
 6. U mnie tez zaczynają kwitnąć, ale nie są jeszcze tak ładnie rozrośnięte jak u Ciebie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szybko przyrastają i można im pomóc rozsadzając je pod koniec lata :)

   Usuń
 7. o, a Miodunki (z pewnego szczególnego powodu)są mi wyjątkowo bliskie:D urocze roślinki:) Mam jednak pytanie, bo niestety nie posiadam ich we własnym ogrodzie - w jaki sposób najlepiej rozmnaża się miodunki? czy ewentualne nasiona/sadzonki są łatwo dostępne?:)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasiona, nie wiem, chyba nie ma sensu zaczynać od nasion. Sadzonki są dostępne, na Allegro jest sporo odmian, a i w porządnych sklepach internetowych też można je kupić.
   Również pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Muszę znów zaprosić miodunkę do mojego ogrodu, bo się wyprowadziła. Piękne kępy, zawsze się zachwycam ich kolorowymi kwiatami.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...