b:include data='blog' name='google-analytics'/>

niedziela, 1 stycznia 2012

Solanum dulcamara 'Variegatum'

Ta kolorowa odmiana psianki słodkogórz, którą znam od lat, spotykam ją zdziczałą w mojej okolicy, pojawiła się u mnie w ubiegłym roku. Jestem ciekawa jak będzie się rozrastać. Przezimować powinna bez problemu, większą zagadką jest jej pokrój. Mam nadzieję, że ładnie się zagęści, choć w tym roku nie bardzo chciała, był to praktycznie jeden pęd z kilkoma małymi odrostami. Jeśli będzie miała ładny pokrój, to znajdzie się w grupie roślin doskonałych, które zawsze będę chciała mieć. Liście jej ślicznie zabarwione, ciemnozielone z szerokim, mocno kontrastowym brzegiem, trochę zdeformowane. Kwiaty drobne ale ładne, fioletowe płatki wywijają się odsłaniające, charakterystyczne dla psiankowatych, żółte pylniki zebrane w stożek, a potem owoce, piękne, wielkości drobnych porzeczek, czerwone. Dzięki tym cechom zdobi przez cały sezon, przyciąga uwagę dzięki liściom, kwiatom i owocom. I o to chodzi, lubię takie dynamiczne rośliny, nie nudzą się i przyciągają uwagę w każdej fazie rozwoju :)
6 komentarzy:

 1. Dziko rosnącej już kiedyś robiłam zdjęcie, bo bardzo mi się podobają jej kwiatuszki i owoce.
  Szczęśliwego Nowego roku :-). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie się bardzo podobała dzika, rosnąca w spróchniałej wierzbie :) W tym roku wyrosły dwie dzikie w ogrodzie, chyba ptaki przyniosły.
  Dziękuję, za życzenia i wzajemnie szczęsliwego Nowego roku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To naprawdę piękna roślina. Spotkałem ją niedaleko mojego domu. Rosła dziko w niewielkiej rzeczce. Swym wyglądem zachwyciła mnie, więc zrobiłem jej kilka zdjęć. Ciekawe, czy rzeczywiście tak bardzo lubi wodę.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tym, że lubi wilgoć czytałam, ale jeśli aż tak lubi, to super. Mam podmokły fragment ogrodu, czasem zalewany wiosną, przyda się tam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...