b:include data='blog' name='google-analytics'/>

środa, 7 marca 2012

Cornus sanguinea 'Midwinter Fire'

Już od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem opisania tej odmiany, ale strasznie ciężko było mi sfotografować jego pędy. Są dość rzadkie, zimowe otoczenie krzaka takie sobie, nie byłam zadowolona. Nadale nie jestem ale Midwinter jest tak piękny, że machnęłam ręką, mimo wszystko coś na nich widać.
Generalnie uważa się, że jest on ozdobny z pędów. Fakt, są niepospolite, u nasady żółte, na końcówkach, jasno-czerowono-różowe, trochę łosiowe. Kolor jest czyściutki, ciepły i zapewne stąd ta nazwa, bardzo trafna. Teoretycznie gatunki derenia ozdobne z pędów najlepiej jest ciąć wiosną gdyż najładniej przebarwiają się młode pędy. Jeśli jednak jest miejsce w ogrodzie, to niekoniecznie trzeba tak z nim postępować, można od czasu do czasu przyciąć starsze. Właściwie w przypadku dereni białych jest mi to obojętne, nie zależy mi szaleńczo na pędach wiosną, wystarczy, że w ciągu lata wypuszczą ładne długopędy, z tym mam dylemat, bo jego wczesne liście nie są zielone a kremowe, nie muszę mówić jak to ładnie gra z tymi kolorowymi pędami, jest w czołówce najpiękniej pączkujących drzew i krzewów w moim ogrodzie, zatem nie tnę go zbyt ochoczo i to zemściło się na mnie, gdyż dotykające podłoża pędy ukorzeniły się, dereń się rozpanoszył i muszę teraz wykopać nadmiarowe, kłopot, bo obok rosną inne rośliny, muszę uważać by ich nie uszkodzić.6 komentarzy:

 1. Kasiu - zaraz dostanę zawału serca!!!
  Ja mam narazie ZERO tych cudnych dereni u siebie a potrzebuję baaaardzo dużo. Dla mnie Midwinter Fire jest jedną z najpiękniejszych roślin na świecie. Może podzielisz się dobra kobieto kilkoma baby-dereniami skoro masz ich aż tyle??????
  Pozdrawiam, Kasia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu (tyle tu Kaś-ogrodniczek, że czuję się osamotniona), autorko bloga, a może coś mocno zielonego zimą mu dodać dla towarzystwa?
  Ewa- równiez właścicielka tegoż, że derenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ewo, docelowo to on pójdzie na pole. Posadzę grupkę krzewów. Coś zielonego w tle, to dobry pomysł, ale to juz w przyszłości. Posadziłam go w zbyt cennym miejscu, wilgotny półcień, niech to miejsce będzie dla ważniejszych i bardziej wymagających śliczności :) U mnie nic nie może zagrzać miejsca :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co do Kaś...jesteśmy takie pokolenie u mnie w liceum, w mojej klasie, było 6 Katarzyn :)

   Usuń
 4. Wspaniałe derenie!! I mój ulubiony Midwinter Fire!! Może wreszcie pojawią się i w naszych ogrodach bo na blogach ich coraz więcej :-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...