b:include data='blog' name='google-analytics'/>

niedziela, 21 września 2008

Hibiscus syriacus 'Leopoldii'



'Leopoldii' to kolorystyczny odpowiednik odmiany 'Hamabo'. Białe, zaróżowione płatki, z ciemnowiśniowym środkiem, z tym, że kwiaty tym razem są półpełne. Cóż... kolejna odmiana do testowania na Żuławach. Dopiero go kupiłam. Zobaczymy jak się sprawi

Hibiscus syriacus 'Marina' BLUE SATIN


Ta odmiana ketmii ma duże niebieskie kwiaty. Niebieskość kwiatów jest, wg mnie, trochę naciągana, w rzeczywistości płatki są przetrącone różem i wychodzi nam fioletowo-niebieski kolor. U 'Mariny' podoba mi się kolor pąków, są ciemne, fioletowo-granatowe. Fajnie by było gdyby ktoś wyhodował odmianę w takim kolorze kwiatów najlepiej półpełną i z pstrymi listkami :)

piątek, 19 września 2008

Calamintha grandiflora 'Variegata'



Czyścica kwitnie latem. Po kwitnieniu przycinam ją przy samej ziemi a efekt jest taki jak widać. Odrasta i zakwita ponownie. Wiele roślin o tej porze nie wygląda już atrakcyjne, ale nie ona. Gdy na nią patrzę myślę, że jest wiosna, a do tego te różowe kwiaty, których kolor świetnie współgra z kolorem liści...miód :)

czwartek, 18 września 2008

Phytolacca americana var.rigida



Szkarłatki mnie nie lubią. To wysokie byliny, ich wysokość mierzy się w metrach, u mnie mają raptem ok 40 cm. Pierwsze dwie, które dostałam, pożyły z dwa lata. Ta jest nowa. Na razie też mała, ale może podpasuje jej miejsce, zaskoczy mnie w przyszłym roku i przyzwoicie urośnie. Kwiaty szkarłatek nie są wystrzałowo ozdobne, skromne, blade, za to o tej porze owoce, i nie tylko owoce przyciągają, wzrok. Jest bardziej kolorowo niż w okresie kwitnienia :)

poniedziałek, 15 września 2008

Sorbus koehneana



Jarząb Koehnego ma być dużym krzewem lub, jak kto woli, małym drzewkiem. Ot taka jarzębina z białymi owocami. No cóż, na razie to patyczek o wys 140 cm z kilkunastoma listkami, kilkoma kwiatostanami. Prawie nie rośnie, nie podoba mu się u mnie. Białe owoce ładnie kontrastują z przebarwiającymi się liśćmi, ale roślina jest jeszcze za mała, żeby to jakoś ująć na zdjęciu. Może za kilka lat?

niedziela, 14 września 2008

Helenium x hybridum








Właściwie, to nie jestem pewna jakie dzielżany rosną w moim ogrodzie, więc dla bezpieczeństwa wstawiam je pod nazwą H. x hybridum. To stare babcine odmiany rosnące odkąd pamiętam. Zakwitają pod koniec lata i są zwiastunem jesieni, rozświetlają i rozgrzewają swoimi ciepłymi barwami miejsca, w któtrych rosną.

Arisaema amurense



Arisaemy kwitną wiosną. Mają oryginalne kwiaty w przypadku tego gatunku, zielonkawa kolba, otoczona jest jasnozieloną, prążkowaną na biało(kremowo) dużą pochwą. Teraz jednak nie pokażę kwiatów. O tej porze liście arisaemy zaczynają zasychać, pozostają jedynie pędy z zielonymi, szybko przebarwiającymi się na jaskrawoczerwono owocami.

piątek, 12 września 2008

Catalpa speciosa 'Pulverulenta'



Ta odmiana surmii okazałej jest kolejnym drzewem, które powinno rosnąć jako soliter, ma kulistą gęsta koronę i duże nakrapiane liście liście, których urok najlepiej widać za bliska. Nie wiem jak z kwiatami, rośnie u mnie kilka lat, jest szczepiona, a tych pięknych stroczykowatych kwiatów ciągle nie ma, na spokrewnioną z tą surmię bignoniową czekałam krócej. Katalpy mają jedną wadę. Krótko zdobią. Wiosną bardzo późno rozpoczynają wegetację a zanim ich wielkie liście urosną do odpowiednich rozmiarów mamy już czerwiec, jeśli pod koniec września przyjdą silniejsze przymrozki liście zwarzą się jako pierwsze w ogrodzie, 4 miesiące ozdoby, to troszkę mało, ale i tak warto ją i inne posadzić, uroda liści i kwiatów przyćmi te wady.

czwartek, 11 września 2008

Acer negundo 'Variegatum'





Kocham klony. Gdybym mogła posadziłabym u siebie chyba wszystkie gatunki i odmiany. Jest ich mnóstwo, jedne zdobią bo mają piękne liście, inne piękną, niespotykaną korę, wiele gatunków efektownie przebarwia się jesienią. Dziś opiszę klona jesionolistnego odm. 'Variegatum', to pierwsze drzewo, które posadziłam u siebie. Miał trudny start, rośnie na suchym, wyjałowionym przez rosnące nieopodal lipy stanowisku, ale radzi sobie dzielnie i odwdzięcza się pięknym wyglądem. Trochę szkoda, że rośnie w kącie, to drzewko zasługiwalby na honorowe miejsce w ogrodzie. Ma piękne biało- zielone liście, ciekawie kwitnie, a teraz ozdabiają go charakterystyczne dla klonów zwisające skrzydlaki, też w bieli i zieleni. Żal tylko, że zdjęcie nie potrafi oddać jego prawdziwego uroku i elegancji....

środa, 10 września 2008

Cornus alba 'Aurea'





Kolejna odmiana derenia białego. Tego też nie przycięłam na wiosnę, dlatego owocuje (kwitnie sobie też ). Często zdarza się, że odmiany żółtolistne zielenieją w ciągu lata i o tej porze mają nieciekawe, wyglądające na schorowane, często poprzypalane listki, ta odmiana wygląda nieźle i jest nadal wyraźnie żółta. To duża zaleta.

Hibiscus syriacus



A to mój wyczekany hibiskus :) Dostałam go z wymian ok 6 lat temu. Nie pamiętam czy to była siewka czy ukorzeniona sadzonka. Posadziłam go w nie najlepszym miejscu, w półcieniu, krzewy obok się rozrosły, więc kisił się tam biedaczek wciśnięty między kolkwicję a żywotnikowca. Rok temu zawiązał pąki, ale wszystkie mu obleciały, nie zakwitł. W tym roku, wiosną, go przesadziłam i wreszcie doczekałam się kwiatów. To oczekiwanie miało swój urok, i mimo, że nie wyrósł mi żaden rarytas, odczuwam wielką satysfakcję. A kolorek ładny, kwiaty podbne do odmiany Hibiscus syriacus 'Woodbridge', ale nie jestem pewna, czy to ona, więc mój krzew pozostanie bezimienny.

Rosa 'Mary Rose'




Moja ulubiona angielska róża. Lubię ją za kolor kwiatów i krzewiasty pokrój. Teraz powtarza kwitnienie po krótkim sierpniowym odpoczynku.

Pyracantha coccinea 'Red Column'


Ognik o kolumnowym wzroście i przepięknych czerwonych owocach długo utrzymujących się na krzewie. Gdyby nie przemarzał w czasie ostrych zim byłoby idealnie. Mamy jeszcze kalendarzowe lato, jest dość ciepło, komary trzymają się dzielnie, ale w ogrodzie widać już, że jesień nadchodzi wielkimi krokami, poranna rosa, dziś trochę mgły i wychodzą takie zdjęcie, z których bije jesienną nostalgią, szkoda, że lato odchodzi....

wtorek, 9 września 2008

Primula capitata ssp. mooreana





Gdy pierwszy raz zobaczyłam tego pierwiosnka oniemiałam z zachwytu. Urzekł mnie kolor kwiatów, ciemny fiolet kontrastujący z omączonymi, nierozwiniętymi płatkami, a wszystko to zebrane w spłaszczony od góry kulisty, kwiatostan. Pierwsza sadzonka, którą dostałam, padła, po kwitnieniu, jak przystało na krótkowieczną, trochę kapryśną bylinę. Z zebranych nasion dorobiłam się dwóch siewek, no i w końcu roślinki kwitną i rosną. Wszystko byłoby piękne, gdyby nie to, że ww. kwiatostan znajduje się na cienkiej dorastającej powoli do 40 cm łodyżce i w takim momencie efekt jest taki sobie. Na dodatek coś mi podżera te łodyżki, źle bo chciałabym zebrać nasiona, pierwiosnki, to takie byliny, które trzeba pilnować. Lubią zginąć znienacka, dobrze jest mieć pod ręką zapas nasion, albo młode siewki na innym zagonie. Wielka szkoda, że mój aparat nie potrafi oddać tego fioletu, wyszedł kolor chabrowy :(

Kirengeshoma palmata





Kępiasta bylina rosnąca w cienistych i półcienistych zakątkach ogrodu. Kwitnie teraz i przyciąga uwagę oryginalnymi jasnożółtymi kwiatami o grubych, płatkach, jakby ktoś je wydrążył z jabłka lub ziemniaka :)

poniedziałek, 8 września 2008

Tricyrtis hirta






Trójsklepka jest dość skromną byliną. Ma piękne, bardzo oryginalne kwiaty, ale nie są zbyt duże, i trzeba im się dobrze przyjrzeć z bliska by dostrzec ich oryginalną urodę. W tym roku coś się mojej pomieszało. Kwiaty zamiast fioletowych drobnych kropek, mają ciemnofioletowe nacieki. Mogłoby tak zostać :)

Convallaria majalis 'Cream Da Mint'



Dziś będzie bez cech charakterystycznych tej odmiany. Pokażę tylko jej owoce, piękne jasnoczerwone kulki. Gatunek nie zawiązuje u mnie owoców 'Cream Da Mint', tak :)

Ampelopsis brevipedunculata 'Elegans'



Bardzo ładna odmiana winnika. Ozdobą tego pnącza są pstre zielono-biało-różowe liście. Niestety coś za coś, większość liści jest zdeformowana, a szkoda, bo mają piękny kształt. O tej porze roku moja roślina obsypana jest drobnymi kwiatkami i dopiero teraz wypuszcza różowe długopędy z większymi liśćmi, nie spieszyło jej wiosną i latem :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...