b:include data='blog' name='google-analytics'/>

piątek, 5 grudnia 2008

Aquilegia vulgaris

Orlik pospolity jest dość sympatyczną w uprawie rośliną. Bardzo lubię go za kwiaty, różne kwiaty, najpospolitsze mają charakterystyczne ostrogi i płatki w różnych odcieniach różu, fioletu, bordo, bieli, niebieskiego, są pełne odmiany, pozbawione ostróg, oraz pojedyncze o płatkach szeroko rozłożonych, również bez ostróg.
Z jednej strony ta różnorodność jest pasjonująca, orliki krzyżują się między sobą i nigdy nie wiadomo co wyrośnie z danej siewki, a takie niespodzianki dodają smaku naszemu hobby:) Z drugiej zaś, są to rośliny krótkowieczne, obficie się wysiewające, żal usuwać siewki, ale przecież nie można obsadzić orlikami całego ogrodu. No i koniecznie trzeba zbierać i wysiewać nasiona cenniejszych odmian, a gdy się ma ich więcej niż kilka to już zaczyna być kłopotliwe, nie można jednak tego zaniedbać, bo łatwo o stratę tych delikatniejszych, cenniejszych, będą one wypierane przez te żywotniejsze coraz bardziej zbliżone wyglądem do gatunku. Nie można ich zostawić bez opieki.



















































Hosta plantaginea

Gatunek funkii o zielonych, błyszczących liściach i białych kwiatach. Funkia babkowata kwitnie u mnie późno, we wrześniu, wyróżnia się tym, iż ma bardzo duże, jak na funkię, kwiaty. Byłby one bardzo ozdobne, bo nie ustępują urodą np liliom, z którymi są przecież spokrewnione, ale trwają one krótko, co widać na zdjęciu, gdyby pojedyncze kwiaty były rozwinięte przez kilka dni a nie godzin, to funkia byłaby jedną z najpiękniejszych jesiennych bylin w ogrodzie, a tak, trzeba trafić ze zwiedzaniem by ujrzeć rozwinięte kwiaty.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...