b:include data='blog' name='google-analytics'/>

sobota, 14 sierpnia 2010

Anemone x hybrida

Solidago hybr.

Zauroczona nowymi nabytkami czasem przestaję zauważać byliny, które zdobią ogród od lat. Tak jest np. z tą nawłocią. Jest to niska odmiana, dorastająca u mnie do ok 40 cm, nie rozrasta się, chyba się nie sieje tak ja wysokie odmiany. Trwa na swoim stanowisku od lat, posadzona pod przycinanym rok w rok w kulkę modrzewiem obok małego sklaniaczka. Przeżyła niejednego sąsiada a miała ich wielu, były kapryśniejsze rozchodniki, goryczki, floksy, pszczelniki, lebiodki, turzyca buchanana, żadnemu z nich miejsce nie pasowało a jej nic nie przeszkadza rośnie, rośnie, cichutka, skromna i ładna.
Solidago hybr.

Milin i ważka

Tak się złożyło, że kwiaty milina pojawiają się u mnie sporadycznie tak jak i ważki. Ten rok jest inny. Milin, mimo, że prawie cały przemarzł, została mu jedna gałąź, rozrósł się i ma kilka kwiatostanów, mało by przyciągać uwagę, ale po latach posuchy mnie cieszą. Ważek też lata wyjątkowo sporo. Zdjęć mogłabym im zrobić dużo, lecz ważki mają zwyczaj siadania na suchych badylkach, wbitych kijkach i fotografie wychodzą takie sobie, pod kątem estetycznym nic ciekawego. Jedna się dziś zlitowała, przysiadła w końcu na kwiatku i popozowała przez kilkanaście sekund :)

Teucrium scorodonia 'Crispum'

Niektóre ogrodowe byliny w ogóle nie muszą kwitnąć. Zdobią pokrojem, kolorem liści lub ich kształtem. Ta ożanka ma byle jakie kwiaty, które właściwie można by obciąć, za to same liście prześliczne. Zielone, lekko omszone z oryginalnie pofałdowanym brzegiem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...