b:include data='blog' name='google-analytics'/>

niedziela, 19 lipca 2009

Heucherella 'Stoplight'

Oglądając zdjęcia odmian heucherelli trafia się na kilka o żółtych liściach i czerwonych plamach w środku. Jedną z nich jest opisywana wcześniej 'Alabama Sunrise' , którą się nieco rozczarowałam. Kupując 'Stoplight' zastanawiałam się co dostanę, byłam nastawiona na zielonkawe liście z ledwo widocznym czerwonym środkiem... i cóż, nie sparwdziło się :) Przyszła do mnie paczka z żuraweczką, której liście były żółte a środek czerwony tak jak w katalogu. Piękność jednym słowem. Trochę się o nią martwię, zrobiła się rzadka, starsze liście jej chorują, mam nadzieję, że nie odejdzie mi nagle bezpotomnie, byłoby szkoda.

Hosta 'Brim Cup'

Kolejna śliczna funka, która, podobnie jak opisana niżej ma ciemnozielone liście, z kremowo-żółtym brzegiem, żółć jest u niej jednak intensywniejsza, brzeg szerszy. 'Brim Cup' rośnie jednak zdecydowanie wolniej jest rzadsza i o wiele mniejsza. Te rośliny są w tym samym wieku, co prawda w ubiegłym roku odsadziłam od 'Brim Cup' dwie sadzonki, ale i tak widać, że nie dorównuje 'Christmas Tree' ilością przyrostów, szkoda, trochę, chciałabym mieć bardziej okazałe kępy tej odmiany, a no to trzeba poczekać jeszcze parę lat.

Hosta 'Christmas Tree'

Sympatyczna odmiana funkii, średniej wielkości, szybko przyrastająca, zwarta. 'Christmas Tree' ma lekko zaokrąglone liście, pomarszczone, ciemnozielone, z niebieskawymi smugami i żółto-kremowym brzegiem. Co widać zresztą na zdjęciach :)


Abies koreana 'Silberlocke'

Znana i pospolita odmiana jodły koreańskiej. Gatunek ma zielone igły, pod spodem natomiast srebrzystobiałe. U 'Silberlocke', na młodych przyrostach igły skręcają się, ukazując właśnie ten spód, stąd nazwa. Jako, że rozmnaża się ją przez szczepienie posadzone rośliny bardzo szybko zaczynają 'szyszkować', co dodatkowo zwiększa wartość dekoracyjną odmiany, śliczne niebieskawe, dość duże szyszki zdobią długo. Problemem jest, jak to bywa z większością szczepionych iglaków, wyprowadzenie drzewa tak, by wytworzyło strzałę, jako, że do szczepienia wykorzystuje się boczne gałęzie, młode, świeżo szczepione iglaki rosną krzywo i trzeba się trochę pobawić podwiązując i prostując młode przyrosty, moja ma kilka lat i ciągle rośnie zygzakowato.


jesienią wygląda tak:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...