b:include data='blog' name='google-analytics'/>

czwartek, 7 maja 2009

Polygonatum x hybridum

Nie jestem pewna czy moja kokoryczka to hybryda, ale chyba tak, bo nie zawiązuje owoców. Szkoda bo np. Polygonatum multiflorum ma prześliczne owocki, zwisające jagody, dzięki czemu jest ozdobna dłużej. Tak się od kilku lat u mnie składa, że moje kokoryczki zdobią krótko, atakują je jakieś gąsienice, za późno to zauważam i w ciągu trzech dni doszczętnie zjadają liście zostawiając łodygi i nerwy, może w tym roku je upilnuję, ja albo mąż :) Lubię je za odporność. Moje rosną pod orzechem włoskim i świerkami, cienosto tam a przede wszytskim sucho latem, a one sobie radzą i wiosną zawsze są piękne, kwitnąc niezawodnie.

Corylus avellana 'Aurea'

Leszczyna pospolita 'Aurea' czyli przyjemne z pożytecznym, ładny wygląd i smaczne owoce, aczkolwiek moja owocuje bardzo słabo, nie wiem czy to z braku zapylacza, czy po prostu ta odmiana będzie bardziej ozdobna niż użytkowa, czas pokaże.Wiosną liście są żółte z zieloną nutką, latem jeszcze bardziej zielenieją, ale za to nie przypalają się. Poza tym roślina jest bezobsługowa, odporna na suszę i bardzo szybko rośnie.


Krzew sfotografowany pod koniec czerwca.

Ulmus parvifolia 'Geisha'

Młode liście tej odmiany są jasnokremowe, rozwijają się długo, do tego stopnia, że za pierwszym razem wystraszyłam się, że roślina ginie :) Kupiłam go latem lub jesienią, miał wtedy typowe dla siebie zielone liście z kremową obwódką, nie miałam pojęcia, że wiosną wygląda zupełnie inaczej, nawet zastosowałam jakiś fungicyd, żeby go ratować. Teraz już wiem, że tak ma być i taka jego uroda. Nie do końca wiem jaki nadać mu pokrój, posadziłam go w nie najlepszym miejscu, nie może urosnąć szerszy, bo będzie przeszkadzał i tak go przycięłam bez ładu i składu i będę musiała ciągle ciąć, bo 'Geisha' potrafi porządnie przyrosnąć latem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...