b:include data='blog' name='google-analytics'/>

sobota, 2 maja 2009

Heuchera 'Beauty Color'

Ta żurawka zasługuje jak najbardziej na tę nazwę. W tej chwili młode, srebrzyste listki, mają ciemnoczerwone żyłki i wyraźną jasnozieloną obwódkę. Pięknie wyglądają pod wieczór, gdy kolorowe liście, pod spodem czerwonawe, podświetlają promienie zachodzącego słońca. Z czasem kolor się zmieni, ale o tym później. Latem będę wracać do moich żurawek.

Podophyllum emodi

Stopowiec himalajski w początkowej fazie wegetacji wygląda bardzo interesująco. Liście, szczególnie te niezakończone kwiatem, wyglądają jak zielone, brązowo nakrapiane grzyby. Z czasem niestety wzorek blednie aż listki zupełnie zzielenieją. Moje rośliny pochodzą z siewu, rosną w nieciekawym miejscu i to chyba jest przyczyną, że na pierwszego kwiatka czekałam 5 lat, a może ten gatunek tak ma. W każdym razie wreszcie jeden ze stopowców mi zakwitnie, a potem, mam nadzieję, zawiąże ślicznego, czerwonego, dość dużego owoca i znów będę mogła je sobie wysiać.... i znów czekać :)

Acer pseudoplatanus 'Leopoldii'

Klona jawor 'Leopoldii' jest teraz mnie efektowny od niżej opisanego, ale charakterystyczne dla tej odmiany żółte upstrzenia utrzymują się przez cały sezon. Lubię jego liście, każdy jest trochę inaczej przebarwiony, jedne tylko delikatnie przyprószone żółcią, drugie z żółtymi naciekami a niektóre zielono żółte, tak pół na pół.


Acer pseudoplatanus 'Brilliantissimum'

W tej chwili 'Brilantissimum' wygląda rewelacyjnie. Młode liście mają niesamowity najpierw ciemnożóty, wpadający w pomarańcz, lub ciemniejszy łososiowy kolor. Szkoda, że ten efekt krótko trwa. Liście stopniowo się odbarwiają aż stają się żółtozielone z ciemniejszym żyłkowaniem. Nie jest to zbyt ładna zieleń, dla mnie ten klon latem wygląda jak schorowany, ale dla tego wiosennego efektu warto go kupić, posadzić i podziwiać :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...