b:include data='blog' name='google-analytics'/>

niedziela, 19 maja 2013

Tiary ... czyli hosty dla niecierpliwych

Rodzina Tiar, czyli drobnych funki o pękatych, listkach w kształcie serca, jest dość duża, ja mam niestety tylko trzy odmiany. Wszystkie stosunkowo szybko przyrastają, oczywiście w porównaniu do innych funkii. Tiarki z racji tego, że gęsto rosną  świetnie nadają się to tworzenia obwódek, jeśli ktoś takowe lubi. Jeśli będę kupować nowe hosty, to na pewno na liście znajdą się jeszcze jakieś maluchy z tej rodziny.
Moją ulubioną i najkrócej goszczącą w ogrodzie jest 'Platinum Tiara' o żółtych listkach z białą obwódką. Na pierwszym zdjęciu widać, że ślicznie komponuje się z roślinami o nieco mdłych kolorach tak jak rosnąca obok niej żurawka 'Brownies' , dodając jej uroku.
Hosta 'Platinum Tiara'

Hosta 'Platinum Tiara'

 Pierwszą natomiast była 'Amber Tiara'. Żółtolistna ślicznotka, zieleniejąca latem. Rok temu posadziłam ją w jaśniejszym miejscu by sprawdzić jak zachowa się gdy dotrą do niej promienie słońca i.... zapomniałam jak zachowała się latem. W tym roku poprawię się i porównam :)
Hosta 'Amber Tiara'

Ostania 'Golden Tiara' o zielonych listkach z żółtą obwódką również przechodzi test jak poprzedniczka. W głębokim cieniu ładnie rosła, ale obwódka było mało widoczna a może tak ma być. Przekonam się o tym latem.
22 komentarze:

 1. Ja zjadam hosty w sałatkach, szczególnie smaczne są te najmłodsze listki, później wielkie liście nie mają już tak dobrego smaku, no i są twardsze.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie raz słyszałam, że są jadalne, ale jakoś nie miałam odwagi :)

   Usuń
 2. Chyba mam coś podobnego, nie znałam jej nazwy. Czy one mają potem takie dzwoneczki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zadowolona jestem z odmiany 'Emerald Tiara', żółta z ciemną cienką obwódką. Myślę, że Tobie też podejdzie pod gust ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno byłabym zadowolona, byłabym zapewne zadowolona również z 'Grand Tiara', 'Heavenly Tiara'i 'Glen Tiara' :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię wszystkie roślinki z takimi listami co maja obramówkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Funkie są takie wdzięczne,wypełniają luki w ogrodzie ,mam kilka odmian.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć, chciałem zacząć zbierać grzyby, ostatnio skupiłem się na grzybach w lesie, ale znajomy polecił mi stworzenie własnej hodowli, znalazłem takie coś w sieci, http://www.domisad.pl/podgrzybek.html myślicie że warto się tym zainteresować? Ktoś z was uprawia coś podobnego?

  OdpowiedzUsuń
 8. pozdrawiam :) bardzo ładna roślinka

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo mi się one podobają, mam je nawet w swoim ogródku :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój teść ostatnio kupił kilka sztuk i powiem, że fajne są.
  ps. zapraszam do siebie :, a i ja zostaję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Awesome work.Just wanted to drop a comment and say I am new to your blog and really like what I am reading.Thanks for the share

  OdpowiedzUsuń
 12. Nice nice!!
  hostafreund.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje mi się, że te rośliny pojawiają się również w beskidach, ale nie jestem pewna. Zwłaszcza kojarzy mi się zdjęcie tej ostatniej rośliny. A byłam ciekawa właśnie jak się nazywa.

  OdpowiedzUsuń
 14. Hej. Co myślisz o korzystaniu z firm zajmujących się projektowaniem ogrodów? Bardzo podobają mi się Twoje wpisy, ale, niestety, nie potrafiłabym sama stworzyć czegoś takiego. Myślisz, że mogę znaleźć jakieś dobre projektowanie ogrodów wałbrzych i skorzystać z ich usług, a później zajmować się sama swoimi roślinkami?

  OdpowiedzUsuń
 15. W moim ogrodzie, który zaprojektowała firma http://www.ogrodyodnowa.com/projektowanie-ogrodow/ , również królują hosty. Wspaniale prezentują się przy tarasie czy chodniku. Bardzo urzekają mnie te rośliny.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...