b:include data='blog' name='google-analytics'/>

niedziela, 21 czerwca 2009

Veronica prostrata 'Trehane'

Niski, zadarniający przetacznik o żółtych listkach i pięknie kontrastującymi z nimi niebieskich, drobnych kwiatkach zebranych w wydłużone, dość krótkie grona. Listki niestety dość mocno się przypalają na słońcu, więc nie urośnie dobrze w każdym miejscu, no może urośnie ale nie będzie zdobił, na zbyt zacienionych stanowiskach z kolei zielenieją. Trzeba pokombinować ze stanowiskiem dla niego, poza tym roślina bez większych wymagań. Przydaje się do ożywiania stanowisk z roślinami skalnymi.
Heuchera 'Marmalade'

Dwie pierwsze opisywane dziś żurawki łączył kolor liści. Tym razem środkową 'Lime Rickey' połączy z opisywaną tu 'Maramalade' kształt. Obydwie mają w tej chwili podobny pokrój i podobnie pofałdowaną blaszkę liściową. Kiedyś na pewno posadzę je obok siebie, wygladają jak dwie siostry :) Liście Maramalade bardzo zmienne kolorystycznie, najmłodsze intensywnie czerwono-różowe powoli w miarę rozowju płowieją do pomarańczowego, potem bursztynowego by ostatecznie nabrać oliwkowo-zielonego koloru. Tempo wzrostu podobne do poprzeniej, sparwia wrażenie żywotnej...cóż okarze się w przyszłości czy mam rację czy nie :)


Heuchera 'Lime Rickey'

'Lime Rickey' jest drugą odmianą o żółtych liściach dostępną powszechnie w Polsce. Od opisywanej poniżej 'Key Lime Pie' różni się kształtem liści i kolorem kwiatów. Liście tu opisywanej są mocno pofałdowane a kwiaty białe. Sama roślina chyba będzie większa. Nie jestem tego oczywiście pewna, kupiłam ją dopiero w tym roku, mam jeden egzemplarz, więc moje doświadczenie z nią jest prawie żadne, ale moja ogrodnicza intuicja mówi mi, że będzie jeszcze żywotniejsza i silniej rosnąca od poprzedniej.... i ładniejsza :) Mój egzemplarz rośnie w lekkim półcieniu, co niestety widać, listki się będą przypalać, najstarsze są już prawie białe, zobaczę jak będą zachowywały się inne w innych miejscach, ale to za rok, najpierw muszę ją rozmnożyć, co w przypadku żurawek skomplikowane nie jest.

Heuchera 'Key Lime Pie'

Bardzo ładna żurawka zdobiąca pięknymi, intensywnie żółtymi listkami. 'Key Lime Pie' jest średniej wielkości odmianą, dość ładnie przyrasta, co mnie cieszy, bo myślałam, iż będzie delikatna i kapryśna. Na szczęście tak nie jest, mam ją już w kilku miejcach, w jednych rośnie lepiej, w innych gorzej, ale myślę, że zadomowiła się już u mnie na lata. Oczywiście przypala się na słońcu, dlatego należy ją sadzić w półcieniu. Kwiatki jej też są ozdobne, drobne, różowe.

Geranium sessiliflorum var. nigricans

Pochodzący z Nowej Zelandii, niski bodziszek sadzony w ogrodach skalnych. Jest ciekawą byliną wyróżniająca się oryginalną barwą listków. Bodziszek bezszypułkowy tak jak wiele roślin pochodzących z tego zakątka świata ma brązowe lub brązowo-szare listki, odcień jest nieco zmienny i nie wiem czy zależy to od stanowiska, czy od genów. Nie jest długowieczny ale bez problemu utrzymuje się w ogrodach bo daje dość obfity samosiew, nie jest to problematyczne, nadmiarowe samosiejki łatwo się usuwa. Kwiaty tego gatunku drobne, białe, dość niepozorne, ale na tle ciemnych liści widoczne, zdobią w średnim stopniu, pokazując się w czerwcu-lipcu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...