b:include data='blog' name='google-analytics'/>

czwartek, 2 czerwca 2011

Geranium clarkei 'Kashmir White'

Bardzo niefotogeniczny bodziszek z niego. Tworzy kępy z liści podobnych do naszego rodzimego bodziszka polnego, ale zakwita teraz czyli wcześniej i ma dużo większe kwiaty. I właśnie ta wielkość kwiatów umyka na zdjęciu, jakby go nie zrobić wydają się drobniejsze niż w rzeczywistości. Są ładne, białe z wyraźnymi żyłkami i naprawdę efektowne, na żywo, nie tutaj :)


Hosta 'Samurai'

Odmiana o dużych, mocno karbowanych liściach, niebieskawych z jasnym brzegiem. Trochę szkoda, ze rośnie wciśnięta pomiędzy inne rośliny, traci przez to na urodzie.

Aster alpinus

Nazwa tego astra sugerowałby, że to typowa roślina na do ogrodów skalnych. Ja go widzę tylko i wyłącznie  na wielkich skalniakach i wolę posadzić go z przodu koniecznie słonecznej rabaty, jest dość wysoki, dorasta do ok. 30 cm.Mało jest roślin które tak alergicznie reagują na cień i półcień.

Townsendia formosa

Jest to taka miniaturka astra alpejskiego. Skalna bylina, nieco kłopotliwa dla mnie. Nie jest długowieczna, dlatego zawsze po przekwitnieniu trzeba zbierać i wysiewać jej nasiona, wschodzą w tym samym roku a siewki dobrze przetrzymują zimę, muszą mieć tylko wilgotno, bo to niezbyt odporna na suszę bylina, za cieniem nie przepada a ja o podlewaniu skalniaków nie zawsze pamiętam. Ostatnio omal jej nie straciłam, został mi tylko jeden egzemplarz, ale udało się ją uratować, jest kilkanaście siewek, które za rok zakwitną :)
Abies balsamea 'Nana'

Karłowa odmiana jodły balsamicznej rośnie, jak na karłową odmianę przystało, wolno. Moja posadzona została ok 12 lat temu, ma jak widać ok 50 cm wysokości i ok 1 m szerokości. Najładniej wygląda w maju, gdy z pękających pączków wyrastają młode jasnozielone igły, które mocno kontrastują z ciemnozielonymi starymi. Zdjęcie zostało zrobione trochę za późno, nie jest to już takie widoczne.
Abies koreana 'Aurea'

Jak to ze szczepionymi iglakami bywa są drogie, na początku małe i kilka lat trzeba poczekać by nabrały porządnych kształtów. Tak jest z tą bardzo ładną o tej porze jodłą, przyznam po cichu, że w tym roku liczyłam już na szyszki, w końcu niebieskie, bo moja jodła koreańska 'Silberlocke' ma niezbyt intensywnie wybarwione, ale to jeszcze nie ten czas. 'Aurea' zielenieje latem ale póki co ma ładne żółte młode przyrosty, , na razie bardzo krótkie. Nie wiem jak będzie w następnych latach, ale z racji tego ma pokrój niezgrabnego walca niż stożka, zatem czekam do następnego roku, będzie coraz ładniejsza a niebieskie szyszki na żółtym tle będą wyglądać rewelacyjnie :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...