b:include data='blog' name='google-analytics'/>

niedziela, 3 maja 2009

Betula pendula 'Purpurea'

Czerwonolistna odmiana naszej rodzimej brzozy brodawkowatej. Młode liście mają dość intensywny ciemno czerwony kolor, szybko jednak nabierają zielonego odcienia, zresztą tak się dzieje z wieloma roślinami o czerwonych liściach. Drzewo szybko rośnie i jest uwielbiane przez mszyce, niestety.

Centaurea montana 'Gold Bullion'

Chyba popełniłam błąd sadząc tę odmianę w półcieniu, bałam się, że jej żółte liście zaczną się przypalać i niestety chaber zaczął teraz zielenieć. Muszę go rozmnożyć i posadzić nową sadzonkę na bardziej nasłonecznionym stanowisku. 'Gold Bullion' ma cytrynowo-żółte listki, nie kwitł mi jeszcze ale niebieskie kwiaty, na tle żółci będą chyba wyglądać rewelacyjnie.

Heuchera x villosa 'Tiramisu'

Kolejna żurawka o bardzo apetycznej nazwie i na razie apetycznym wyglądzie. Pierwsze liście są jednolicie słomkowo żółte, po pewnym czasie, właśnie teraz na początku maja, zaczęła wypuszczać listki z dużym czerwono pomarańczowym rumieńcem w środku. Co będzie dalej zobaczę, bo to nowo zakupiona roślina, ale zapowiada się pięknie, mam nadzieję, że się nią nie rozczaruję.
Tydzień później


Połowa czerwca, niestety zaczyna się przypalać.


Połowa lipca, zupełnie wyblakła, nabrała cytrynowo-żółtego kolorku. Jest trochę mniejsza od tej pokazanej wyżej, bo pobrałam z niej kilka sadzonek :)

Heuchera 'Creme Brulee'

Niezwykle apetyczna wiosną żurawka. Młode liście są rudopomarańczowe, jaśniejące do miłej smacznej żółci. Zresztą nazwa jest bardzo trafiona, to rzeczywiście apetycznie wyglądające Creme Brulee :)Połowa lipca...co tu dużo mówić, zrobiła się szpetna :)Heuchera 'Green Spice'

Opis żurawki 'Green Spice', mógłby właściwie wyglądać tak samo jak poprzedniej czyli 'Beauty Color' srebrzysta blaszka, czerwono-brązowe żyłki i zielona obwódka. Opisywana ma jednak żyłkowanie węższe i jest bardziej spokojna kolorystycznie, latem różnica będzie jeszcze większa. Liście 'Green Spice' są dość eleganckie, wyprasowane, bez pofałdowań, sztywne, miło się teraz na nią patrzy.
Iris cristata

Najmniejszy ze znanych mi irysków. Roślinka dorasta u mnie do 10 cm. Dobrze się czuje w półcieniu, na dość lekkiej, przepuszczalnej ale i wilgotnej glebie. Może w pełniejszym słońcu kwitłby obficiej, ale raz go na takim stanowisku straciłam. Lubię jego oryginalne, kwiaty, dzięki ciekawemu rysunkowi na płatkach, wyglądające wręcz egzotycznie.


Brunnera macrophylla 'Mr. Morse'

Brunnera macrophylla 'Mr. Morse' to odmiana o liściach podobnych do znanej i już rozpowszechnionej w Polsce, a co się z tym wiąże, tańszej 'Jack Frost'. Srebrzyste liście z ciemnym unerwieniem i białe kwiaty będą na pewno tworzyć śliczną całość. Mój świeżo zakupiony egzemplarz na razie nie jest szalenie ozdobny, musi trochę zmężnieć i się rozrosnąć. Jak znam brunnery w ciagu jednego sezonu to nastąpi o ile nie dopadnie jej jakieś choróbsko. Z odmianą 'Jack Frost' mam problemy, zasychają jej liście i marnieje :(


Omphalodes cappadocica 'Starry Eyes'

Ta ułudka nie rozłazi się tak jak spokrewniona z nią i popularniejsza wiosenna, tworzy kępy. Opisywana odmiana ma niesamowite, oryginalne kwiaty, niebieskie płatki z jasną obwódką, początkowo różowawą a potem jasnoszarą. Jest prześliczna i długo kwitnie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...