b:include data='blog' name='google-analytics'/>

piątek, 15 maja 2009

Viburnum lantana 'Aureum'

O tej odmianie mogę napisać prawie to samo co o poprzedniej, z tym, że ta rośnie jeszcze słabiej. I tak samo mam już nową, posadzoną w innym miejscu i liczę na to, że będzie się tam czuła lepiej, w pełnym słońcu się przypala i nie czuje się zbyt dobrze. W tym roku w ogóle jest jakaś słabiutka, marnie kwitnie, kwiatostany skarłowaciałe. Chciałoby się pokazywać tu piękne bujne rośliny, ale nie zawsze to się udaje :(

Viburnum lantana 'Aureovariegatum'

Mam kalinę hordwinę gatunek i gdy kupowałam tę odmianę myślałam, że szybko urośnie mi ładny, zgrabny kulisty krzew. Okazało się, że niestety, ale 'Aureovariegatum' stoi prawie w miejscu, może to zbyt suche i zbyt słoneczne stanowisko? Mam już drugą roślinę, z ukorzenionego odkłada i tę posadziłam w w półcieniu na w cięższej glebie i na wilgotnym stanowisku, może tam przyspieszy, to jeden z ładniej wybarwionych krzewów i chętnie widziałabym go w kilku miejscach w ogrodzie :)
Daphne ....o

Dostałam tego wawrzynka dwa lata temu od znajomego, a dokładniej pozwolił mi uszczknąć kilka sadzonek. Problem w tym, że nie zapisałam nazwy i teraz nie wiem jaki to gatunek/odmiana. Nazwa nieznana ale sama roślina...coraz bardziej ją lubię. Po pierwsze łatwo się mnoży, skubana w drugiej połowie maja powinna sprawić mi problemy, bo to nie jest odpowiednia pora na sadzonkowanie roślin, a sadzonki ukorzeniły mi się w 100% czyli 5 na 5. Kolejne zaskoczenie. Ten wawrzynek kwitnie na początku maja a potem podkwita przez cały sezon, może to tylko w ubiegłym roku się tak działo, ale chyba nie, bo widzę, że pąki kwiatowe znów pokazują się na tegorocznych przyrostach. W porównaniu do znanego wawrzynka główkowego wygląda na silniejszego i żywotniejszego, ma większe kwiaty, większe listki i inny kolor kwiatów, wpadający w lila...wada...jest niefotogeniczny, w rzeczywistośi wygląda ładniej.

Euphorbia polychroma 'Lacy'

Ciekawsza od gatunku odmiana wilczomlecza złocistego. 'Lacy' ma zielone liście z kremowym brzegiem. Mam go od niedawna i jeszcze wiele na jego temat nie powiem. Pstrokatość liści nie jest cechą trwałą, roślina rewersuje i wypuszcza pędy z zielonymi listkami, trzeba je wycinać, niewiele to daje, bo pędy odrastają. Ciekawa jestem co się dzieje z egzemplarzami rozmnożonymi z sadzonek zielnych, w tym roku je zrobię, o ile nie zapomnę.

Euphorbia polychroma

Wilczomlecz złocisty jest piękna byliną i niewymagającą. Ma niepozorne kwiatki, ale otoczone ozdobnymi, żółtymi podsadkami. U mnie rośnie w trudnym miejscu, suchym, na piaszczystej glebie, mało roślin sobie tam radzi. Z tego co wyczytałam i wypatrzyłam, jest rośliną zmienną, poszczególne egzemplarze różnią się wzrostem i pokrojem, najładniejsze są niskie, tworzące bardzo zwarte, kuliste poduchy, ja niestety takich nie mam, moje są stosunkowo wysokie i rzadsze. Może kiedyś wysieje mi się coś mniejszego i zwartego.

Viburnum opulus 'Park Harvest'

Troszkę niedoskonała żółtolistna odmiana kaliny koralowej. Teraz wygląda ładnie, ma żółtawe listki, na nerwach nieco zazielenione a najmłodsze mają lekką pomarańczową obwódkę, gdyby moja rosła w pełnym słońcu to może byłby i całe pomarańczowe. Latem niestety wygląda mniej ciekawie, żółci prawie nie widać i wygląda jak schorowany krzew, przynajmniej u mnie tak się zachowywała, byłam nią rozczarowana, ale i tak posadziłabym ją u siebie :) Mam młodą roślinę, posadzoną w ubiegłym roku, ciekawa jestem jaki efekt da więszksza, dorosła. Pewnie nastąpi to szybko, bo kaliny koralowe nie rosną wolno.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...