b:include data='blog' name='google-analytics'/>

piątek, 15 czerwca 2012

Heuchera 'Pinot Gris'

Dawno nie opisywałam żurawek, ale z braku czasu wiosną mam tak zapuszczony ogród, że trudno o jakieś sensowne i w miarę estetyczne zdjęcia.
Część żurawek i żuraweczek regeneruje się po zimie, z różnym skutkiem niestety, część rośnie zaskakująco pięknie. W drugiej grupie znalazła się nowość, kupiona jesienią, czyli 'Pinot Gris'. Francuska produkcja, więc troszkę rzadziej spotykana od produktów Terra Novy. Czytałam, że jest zmienna kolorystycznie, ale nie ma to jak przekonać się na własne oczy. Musiałam wyjść do ogrodu, żeby przyjrzeć się jej dokładniej, trudno opisać mieszankę kolorów.  Wiosną puściła piękne liście w odcieniach beżu. Jasnobeżowa blaszka, ciemne unerwienie, spód różowy. Teraz kolory się zmieniają, blaszka nabiega oliwką, różem, żyłki podobnie, różowieją, ciemnieją do oliwkowej zieleni jednym słowem bardzo dynamiczna odmiana, która na dodatek ładnie przyrasta, średniej wielkości liście tworzą zgrabną, gęstą kopułkę, a wady... wad na razie brak :)


Żurawka Heuchera 'Pinot Gris'

Clematis 'Rhapsody'

Wielkokwiatowy, późno kwitnący i jak w tej grupie bywa kwiaty wcale wielkie nie są, nazwałabym je średnimi. 'Rhapsody' ma być odmianą o średnim, zwartym wzroście i pomimo, że mam młodą posadzoną w tym roku roślinę, to widać wyraźnie, że jest zwarta,  gęsta i sporo czasu będzie kwitła, bo wciąż przybywa nowych pąków. Oglądam jego z zdjęcia w internecie i wydaje się, że nikomu nie udało się uchwycić prawdziwego koloru. Powojniki, szczególnie te o ciemnych kwiatach mają coś coś nie pozwala na idealne oddanie koloru, coś się rozmywa, rozwarstwia i klapa. Tak jest też np. z pierwiosnkami, ileż ja każdej wiosny 'napstrykam' im zdjęć, w słońcu, bez słońca o różnych porach i nie da się. Trochę szkoda, bo w niuansach kolorystycznych czasem tkwi uroda i haczyk. Płatki 'Rhapsody' w rzeczywistości mają nasycony, fioletowo-granatowy kolor, z przewagą granatu, czego poniżej nie widać i tylko jeszcze jestem ciekawa do jakiego odcienia będą płowiały, ale to się okaże za kilka dni.

Clematis 'Rhapsody'

Clematis 'Rhapsody' 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...