b:include data='blog' name='google-analytics'/>

czwartek, 16 lipca 2009

Catalpa ovata

Co prawda nazwa tej katalpy jest nieco przesadzona, piękne, storczykowate, charakterystyczne dla surmii kwiaty, mają, na pierwszy rzut oka, płatki bardziej w kolorze kawy z dużą ilością mleka niż żółci, choć gdy się przyjrzeć, to żółta nutka jest jednak widoczna. Kwiaty i kwiatostany są nieco mniej okazałe niż u bardziej znanych C. bignonioides czy C. speciosa, ale za to jest to drzewo odporniejsze na mróz, rośnie u mnie już ok 10 lat i nigdy nie przemarzło. Ciekawostką jest, że w kątach zaczerwienionych lekko nerwów, na liściach, znajdują się nektarniki pozakwiatowe, wyraźnie widoczne. Kwiaty, które właśnie teraz rozkwitają, lekko pachną, lecz tylko z bliska, aromat nie roznosi się po ogrodzie.


Phlox paniculata 'Elizabeth'

'Elizabeth' to jedna z kilku odmian o barwnych liściach. Ładna, kolorki utrzymane w ciepłej tonacji. Ma odblaskowo różowe kwiaty z lekką pomarańczową nutką, oraz liście z dość dużym kremowo-białym brzegiem, niektóre, szczególnie te znajdujące się bezpośrednio pod kwiatostanami są prawie pozbawione zieleni. Rośnie dość ładnie, nie kaprysi mi, ma jednak skłonność do rewersji, wypuszcza pędy z zielonymi liśćmi.
Phlox paniculata 'Peppermint Twist'

Prześliczna i ciekawa odmiana floksa wiechowatego, wyróżniająca się kwiatami. Białe płatki, każdy z różową plamą pośrodku, plamka jest regularna, w kształcie trójkąta, nadają jej bardzo oryginalnego wyglądu. Jak się sprawuje w ogrodzie, nie wiem...to nowy nabytek, ze słabo wykształconym kwiatostanem, cieszę się, że w ogóle mi zakwitł, miła niespodzianka, bo kupiłam go na Allegro, wczesną wiosną i było wielce prawdopodobne, że wyrośnie mi coś innego, uffff ...nie oszukano mnie. Mam nadzieję, że nie zapadnie na żadne choróbsko i w przyszłym roku będę mogła pokazać je w całej okazałości. A obawy są uzasadnione, bo niektóre floksy są, niestety, dość chorowite.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...