b:include data='blog' name='google-analytics'/>

poniedziałek, 13 kwietnia 2009

Lonicera x italica 'Sherlite' HARLEQUIN

Gdy kupiłam tego wiciokrzewa wyczytałam w necie, iż nie jest całkowicie odporny na mróz, miał wytrzymywać tylko do -15 st, bałam się, więc o niego. Na szczęście okazało się to nieprawdą, przeżył -20 bez okrycia i bez szwanku... i pięknie teraz wygląda. Młode listki są urocze, prawie białe i z powodzeniem zastępują kwiaty, które pokażą się później, będą piękne i pachnące. Dlatego tak bardzo lubię rośliny, które mają kolorowe liście. Rozwijające się pąki, zabarwione, na biało, czerwono lub żółto ożywiają ogród, dodają mu kolorów nie tylko w okresie kwitnienia. Wystarczy popatrzeć na zdjęcie, pomarańczowe tło, to rozwijające się liście tawuły japońskiej 'Goldmound' i jak wesoło to wygląda :)


23 maja

Pulmonaria obscura

Miodunka ćma jest najobficiej kwitnącym gatunkiem. Dwukolorowe kwiaty pokazują się jako jedne z pierwszych, na przedwiośniu. Na początku łodygi kwiatowe są krótkie, potem coraz wyższe i ciągle z kwiatami, do maja, to chyba najdłużej kwitnąca wczesnowiosenna bylina. Po przekwitnieniu wyrastają jej odziomkowe, zielone, z ledwo widocznymi plamkami, duże liście, niezbyt ozdobne ale na pewno też nie brzydkie. Świetny gatunek, bezobsługowy. Moja ćma się wysiewa, ale siewki nie powtórzyły cech matecznej, mam wrażenie, że się pokrzyżowała, ale dzięki temu mam kilka ciekawych przepięknych, miodunek, których nazwać nie mogę, podziwiać za to tak :)
Pulmonaria rubra 'David Ward'

Uwielbiam tę odmianę, delikatnie czerwone kwiaty, świetnie harmonizują z biało-zielonymi liśćmi, tworząc uroczą całość. Po przekwitnieniu pojawiają się duże odziomkowe liście, latem zawijające się, i jest to najmniej ciekawy okres jej rozwoju, pod koniec lata liście są już 'wyprasowane' i rozweselają ponure cieniste zakątki ogrodu. Nie wiem jak u innych, ale u mnie po latach kępy się starzeją, są coraz mniejsze i coraz słabiej kwitną, w ubiegłym roku musiałam je porozsadzać. Dlatego nie będę miała tej wiosny ani jednej efektownej gęstej kępy, za rok, już tak, bo szybko się rozrasta, no chyba, że wydarzy się jakaś katastrofa, nie tylko ja lubię miodunki, coś mi je podjada może to karczownik, nornica, nie wiem. Ciekawostką jest, że ta miodunka wysiewa się i część siewek jest zupełnie biała, niestety, jako, że liścienie są pozbawione chlorofilu giną nie wypuszczając nawet właściwych listków.Pulmonaria rubra var. albocorollata

A tą odmianą jestem zawiedziona, białe kwiaty dość słabo rzucają się w oczy, pokrój jeszcze gorszy od gatunku, łodygi kwiatowe się wykładają, nie jest zbyt efektowna, ciągle mam jednak nadzieję, że będą z niej ludzie, jeśli odpowiednio ja wkomponuję, na razie kombinuję, za rok zobaczę jaki będzie tego efekt :)

Pulmonaria rubra

Miodunka czerwona, jak nazwa mówi, ma czerwone kwiatki, nie zmieniające, tak jak większość innych, barwy. Kolor urzekający, pokrój nieco mniej, jest dość luźny, nie tworzy gęstych kwitnących kopuł tak jak moje pozostałe, trochę szkoda, bo efekt byłby oszałamiający :)

Narcissus 'Rip Van Winkle'

Mój ulubiony narcyz. Jest dość niski, ma pełne kwiaty, wąskie płatki, promieniście rozłożone, są na zewnątrz lekko przybrudzone na zielono, szczególnie w fazie rozkwitania. Nie rośnie mi rewelacyjnie, przede wszystkim słabo kwitnie, bywało, że nie zakwitł mi w ogóle.


Scilla siberica 'Alba'

Białokwiatowa odmiana cebulicy syberyjskiej. Jest ładna, ale gdy patrzę na nią mam wrażenie, że roślinka jest taka 'potargana' płatki ustawiają się w różnych kierunkach i daje to wrażenie lekkiego chaosu i nieporządku. Poza tym rośnie nieźle, wysiewa się, siewki powtarzają cechy matecznej, powolutku przybywa mi cebulek, może w masie i w gęstych kępach będzie wyglądała ciekawiej i ładniej. Na razie nie powala na kolana.


Scilla siberica

Cebulica syberyjska jest jedną z najpopularniejszych cebulowych widywanych w ogrodach, przynajmniej w mojej okolicy. Bez wymagań, rośnie właściwie w każdym miejscu. Bardzo pięknie wyglądają łany tych roślin pod drzewami, jak też pojedyncze rozrośnięte, gęste kępy, rozrzucone to tu to tam.


Saxifraga x poluanglica n.n.

Nie wiem jak nazywa się ta odmiana. Skalnice to piękne rośliny, w których zakochali się Czesi. Tak bardzo się zakochali, że wyhodowali setki odmian, mieszańców, których nie sposób odróżnić od siebie, ku rozpaczy ich miłośników, nie ma takiej możliwości, żeby na 100% nazwać daną roślinę prawidłowo. Ta odmiana ma trochę ciemniejsze kwiaty od opisanej wcześniej 'Miluj Mne', zakwita też kilka dni później. Też kwitnie dość obficie, w przeciwieństwie do pozostałych wczesnowiosennych skalnic, które posiadam. Niestety, nie umiem się nimi właściwie zająć. W tym roku ich nie opiszę, spróbuję, je porozsadzać, znaleźć lepsze miejsce i pobawić się podłożem, bo ciągle coś im nie pasuje.

Saxifraga x poluanglica 'Miluj Mne'

Piękna, niezawodnie, wcześnie i obficie kwitnąca skalnica, pod warunkiem trafienia z miejscem. Tworzy niskie, zwarte poduchy całe obsypane różowymi kwiatkami, które w miarę przekwitania jaśnieją. Oczywiście jak większość skalnych nie można zostawić jej samej sobie, po kilku latach kępy się starzeją, słabiej kwitną i lubią obumrzeć, w tym roku muszę ją koniecznie rozsadzić. Ostatnio bardzo zaniedbałam moje skalne ślicznotki.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...