b:include data='blog' name='google-analytics'/>

środa, 8 września 2010

Sedum kamtschaticum 'Variegatum’

To kolejna kolorowa odmiana rozchodnika, tym razem kamczackiego. U tej odmiany kolorystyka utrzymana jest w ciepłych odcieniach. Kremowa obwódka, delikatnie zaczerwienione końcówki listków i kwiaty, żółte których słupki po przekwitnięciu nabierają pomarańczowo-czerwonego odcienia. Ten gatunek kwitnie długo, przez całe lato.
Sedum kamtschaticum 'Variegatum’

Sedum spurium 'Tricolor'

Bardzo ładna odmiana rozchodnika kaukaskiego o ciekawych kolorowych listkach, szarozielonych z białą obwódką, najmłodszych zaróżowionych, całość utrzymana jest w chłodnej eleganckiej tonacji. Lubi przepuszczalne gleby, słoneczne stanowiska, jest odporny na suszę, ale podlewany rośnie lepiej i ładniej się zagęszcza. Ozdobny praktycznie przez cały rok. Lubię go wczesną wiosną, gdy wypuszcza młode listki, jaskraworóżowe, ale jesienią też wygląda, jak widać, niczego sobie :)
Sedum spurium 'Tricolor'

Lobelia siphilitica

Lobelia wielka pochodzi z Ameryki i jest jedyną bylinową lobelią o którą nie trzeba się martwić. W przeciwieństwie do innych gatunków jest odporna, może też nie długowieczna ale wysiewa się tak obficie, że nie ma możliwości by zginęła. Były takie okresy gdy ten samosiew mi przeszkadzał, w czasach gdy próbowałam uprawiać obok niskie, drobne i wilgociolubne byliny, sprawiała mi sporo kłopotu. Teraz uprawiam ją tylko w sąsiedztwie wysokich, którym nie zagrozi, nadmiar siewek usuwam, a jesienią staram się nie zostawiać zbyt pędów z nasionami i jakoś współpracujemy a ja już nie klnę wiosną gdy zdzieram kożuch siewek z powierzchni rabaty :)

Lobelia siphilitica

Białokwiatowa 'Alba' rośnie u mnie niestety słabiej, muszę znaleźć jej lepsze stanowisko.
Lobelia siphilitica 'Alba'
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...