b:include data='blog' name='google-analytics'/>

niedziela, 19 czerwca 2011

Weigela 'Jean's Gold'

Rosną u mnie dwie krzewuszki o żółtych liściach i ciemnoczerwonych trochę trąconych różem kwiatach. Jedna to 'Olympiade' a druga  'Jean's Gold' i zabijcie mnie, ale ja nie wiem czym te odmiany różnią się od siebie. Może to jakieś niuanse, kształt liścia, odcień, pora kwitnienia, niezauważalne dla mnie, może komuś coś się pomyliło, a może tak ma być, trudno rozstrzygnąć. Uwielbiam je  za kolory, piękne, żywe i radosne zestawienie czerwieni i żółci, najurokliwsze gdy kwiaty są jeszcze w pakach, bo właśnie pąki mają najgłębszy odcień.
Paeonia lactiflora 'Władysława'

To już ostania piwonia w tym roku, niestety. Czekam na cztery nowe, posadzone w tym roku, albo i wcześniej, lutea zwodzi mnie już trzeci czy czwarty rok, więc w przyszłym roku też pojawią się ich opisy :)
Szkoda, że czerwiec nie jest w tym roku łaskawy dla piwonii. Jest ciepło i panuje susza, szybko przekwitają. Nie będę się rozpisywac na temat tej odmiany, piwonia jak piwonia, ma takie same wymagania jak wszystkie odmiany. Jest niższa od pozostałych i dobrze, bo większość wymaga podpór.

Heuchera 'Sugar Plum'

Mój tegoroczny nabytek. Jestem z niej bardzo zadowolona. Całość utrzymana jest we fioletowej tonacji kolorystycznej, bardzo ciekawej. Blaszka liściowa w kolorze szaro-fioletowym, właściwie jest to taki zmrożony fiolet, i może się kojarzyć ze śliwką zanurzoną w lukrze, przeorana ciemnymi żyłkami :) Lubię takie smakowe skojarzenia, mimo, że nie jestem fanką słodyczy :)


Campanula garganica 'Dickson's Gold'

Poniżej opisałam dzwonka, który rośnie sobie sam. Dla odmiany, dzwonek gargański, a szczególnie jego żółtolistna odmiana, lubią kaprysić. Zależy mi na nim, w ubiegłym roku był już reanimowany, bo niewiele go mi pozostało po zimie. Znalazłam mu nowe miejsce gdzie próbuje się rozrastać, ale to jeszcze nie to. Jest śliczny i bardzo mi zależy, by utrzymać go w ogrodzie.


Campanula cochleariifolia 'Alba'

Ogrodowa połowa czerwca należy do dzwonków, o tej porze zakwita większość gatunków, które posiadam. Generalnie są to niewymagające i bardzo ozdobne byliny. Oczywiście mam na myśle te najpopularniejsze. Jest cała grupa gatunków, szczególnie skalnych, które same z siebie nie będą rosły. Ta odmiana nie należy do rozkapryszonych, ładnie zadarnia, kwitnie obficie. Szkoda, że prezentowaną kępę rozdeptały  koty, jeszcze niedawno wszystkie łodygi rosły prosto, myślałam, że uda mi się pokazać piękną poduchę obsypaną białymi dzwoneczkami, a tu klops, całość wygląda nieporządnie, ale i tak ładnie, znów się nie udało zauroczyć, a na kolejne kwitnienie za rok nie chce mi się czekać.
Jak widać, ten gatunek dobrze czuje się w półcieniu i może grać rolę wypełniacza dla np. żurawek i tiarelli. Rozrasta się dość silne, szeroko, ale jest niski, zatem utrzymanie go w ryzach nie jest problemem, warto posadzić dzwonka drobnego i nie trzeba się bać.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...