b:include data='blog' name='google-analytics'/>

czwartek, 9 września 2010

Sedum alboroseum 'Mediovariegatum'

 To mój pierwszy rozchodnik z grupy wyższych kwitnących jesienią variegatek. Rośnie u mnie najdłużej, ale wydaje mi się, że najlepiej, najszybciej przyrasta i jest najmniej kapryśny.
Choć rozchodniki zaleca się sadzić na słonecznych stanowiskach, to ta odmiana lepiej wygląda w półcieniu. Kontrast między żółtym środkiem a zielonym brzegiem jest zdecydowanie wyraźniejszy,  na egzemplarzach rosnących na słonecznej rabacie nie rzuca się tak w oczy.

Hosta 'Jewel Of The Nile'

Ta odmiana u mnie w ogrodzie zaczyna być ładna dopiero teraz. Kontrast między zielenią a tymi charakterystycznymi dla niej naciekami zaczyna być wyraźnie widoczny dość późno. Może to wina zbyt ciemnego stanowiska, choć rosnąca prawie obok 'June', która zdecydowanie woli jasne miejsca gdyż w głębszym cieniu jest mniej ciekawa, jest ładnie wybarwiona, idealnie moim zdaniem. Dlatego przesadziłam tam Jewel, poprzednie stanowisko było jeszcze ciemniejsze. Mam tę odmianę drugi sezon i na spektakularny efekt, jak widać, będę musiała poczekać jeszcze kilka lat. Pewnie wolny przyrost jest cechę tej odmiany, ale też funkie mnożone in vitro rosną w dość ślimaczym tempie. Jeśli już mowa o ślimakach, ta odmiana smakuje im niestety.

Heuchera 'Peach Flambe'

Gdy kupiłam tę odmianę byłam nią rozczarowana. Przyjechała do mnie żurawka, o co prawda marmurkowych liściach ale brzydkich, w mdłych oliwkowo-, brązowo- i bliżej nieokreślonych odcieniach. Myślałam, że czasy jej świetności minęły, że jest piękna tylko w pierwszej połowie sezonu...nic takiego :) Na stałym miejscu, pewnie jaśniejszym od tego gdzie podrastała w szkółce, wypuściła prześliczne liście, w odcieniu niepodobnym do innych. Trudno opisać ten kolor, taki żywy ale subtelny i delikatny łosoś, dla mnie przecudowny. Pokrój i wzrost też mi się podobają, wygląda na to, że będzie zwarta i gęsta, w stylu świetnie rosnących 'Marmelade' lub 'Lime Rickey' i tym samym znajduje się na liście żurawek, które będę pozyskiwać na nowo, jeśli stracę, jest niepowtarzalna i 'niezastępywalna' :)
Heuchera 'Peach Flambé'
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...