b:include data='blog' name='google-analytics'/>

środa, 6 maja 2009

Fagus sylvatica 'Rohan Gold'

Buk 'Rohan Gold' wyróżnia się żółtymi wiosną, zieleniejącymi, ale nie do końca, latem liści. Dodatkową cechą odróżniającą go od gatunku i wielu pozostałych odmian jest inna blaszka liściowa, pofałdowana, powycina, w ubiegłym roku powyrastały mu bardzo dziwne listki, mocniej wycięte z małymi przyrościkami na ogonkach wyrastających z blaszki, fajnie to wygląda i jest jako tako widoczne na jednym zdjęciu, tym na tle nieba.

Rodgersia podophylla

Rodgersia stopowcolistna jest najładniejsza wiosną. Młode, duże liście są śliczne, błyszczące i prawie brązowe, powoli będą zielenieć. Co do wymagań mogłabym napisać to samo co o poprzedniej rodgersji tarczolistnej. Potrzebuje cienia, wilgoci i nienawidzi ostrego palącego słońca. Rozrasta się szybko, i jest wrażliwa na każde przesuszenie ziemi, tym bardziej, że korzeni się płytko, więc trzeba jej bardzo pilnować, może dlatego, mimo, że szeroko rozrośnięta, nie kwitła mi na razie. Tę też posadziłam w innym miejscu, zoabczę, może będzie się czuła lepiej. Moim zdaniem to najsilniej rozrastająca się rodgersia, ma długie kłącza rozrastające się w różne strony i dość szybko można nią obsadzić duży kawałek ogrodu.

Rodgersia tabularis

Rodgersia tarczolistna to okazała bylina. Wiosną wypuszcza jasnozielone duże liście, nie przebarwia się tak jak pozostałe moje. Należy do tych delikatniejszych, blaszka liściowa, troszkę owłosiona jest bardzo wrażliwa na ostre promieniowanie słoneczne. Rok temu posadziłam swoje rodgersie w wilgotnym miejscu ale na słońcu. Pomimo, że suszy nie było letnie słońce wręcz je spaliło, odbiły dopiero jesienią. Musiałam je przesadzić. Poza tym rozrasta się stosunkowo szybko, ładnie kwitnie, ale nie zawsze, zobaczę jak zachowa się w nowym miejscu, stare w cieniu orzecha i starych świerków było zbyt suche, latem rośliny więdły, więc moje rodgersie tam wegetowały i zakwitły tylko raz.Te same kilka dni później.


Połowa lipca. Ładne kwiaty i wysokie kwiatostany, tu na zdjęciu niższe w innym miejscu są wyższe ode mnie czyli mają ok 170 cm :)


Symphytum officinale

Żywokost lekarski jest popularną w moich okolicach rośliną, dla niektórych chwastem. Te, które rosną u nas dziko mają fioletowe kwiaty. Egzemplarz rosnący w moim ogrodzie ma ww. purpurowe. Nie jestem pewna czy to ten gatunek, ale chyba tak. Lubię go bo długo kwitnie, lubi podmokłe miejsca, a takie w ogrodzie mam, dobrze zasłania podłoże, co w takich miejscach jest wskazane, gdyż mam problem z ciągle rosnącymi i kiełkującymi chwastami. Myślę, że dodatkowo ładnie będzie się komponował z posadzonym obok Symphytum ibericum 'All Gold'. Jeszcze nie teraz bo drugi jest malutki.

Uvularia grandiflora

Jagodowiec wielkokwiatowy, kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Ma oryginalne, żółte dzwonkowate, zwisające kwiaty. To leśna bylina pochodząca z Ameryki Północnej, lubi więc cieniste, dość wilgotne miejsca i na takich stanowiskach jest zupełnie bezproblemowa.

Corydalis ochroleuca

Jedna z moich ulubionych roślin ogrodowych. Kokorycz bladożółta tworzy ładne gęste kępy, kwiaty typowe dla kokoryczy, zebrane w grona, pojawiają się przez kilka miesięcy, rozweselając cienisty fragment mojego ogródka. Moje pierwsze podejście do tego gatunku nie udało się roślinka się nie przyjęła, zmarniała. Druga ledwo ledwo wegetowała i padła, ale na szczęście się wysiała, siewki się zadomowiły, pojawiają się nowe i myślę, że już jej nie stracę. Kokorycze są bardzo kruche i nie lubią przesadzania, pewnie dlatego miałam z nowymi takie problemy, aczkolwiek o ile pamiętam, to rośliny, które rosły wcześniej w doniczkach. Ciekawa jestem jak czuje się ona na suchym stanowisku, podobna do nie kokorycz żółta rośnie świetnie pod południową ścianą domu.

Hosta 'June'

Żółte liście z niebiesko-zielonymi smugami na brzegu to piękny widok. W dodatku liście tej odmiany, szczególnie na początku sezonu wegetacyjnego, są gładkie, sztywne , wyglądają niesamowicie elegancko, nieskazitelnie, jak z katalogu. To średniej wielkości odmiana, dość wolno się rozrastająca. Szkoda, że nie tak szybko jak jej rodzic 'Halcyon', 'June' jest sportem tej odmiany.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...