b:include data='blog' name='google-analytics'/>

poniedziałek, 23 maja 2011

Paeonia tenuifolia 'Plena'

Piwonia, która z racji wyglądu liści nazywana jest koperkową. Jest śliczna, ale ma też wady. Rośnie wolno, przynajmniej u mnie prawie jej nie przybywa, rozmnażać ją można tylko przez podział, zatem wysoka cena tych roślin nie dziwi. Pędy należałoby podpierać, gdyż uginają się pod ciężarem kwiatów i ostania wada - jest podatna na choroby grzybowe, roślina którą prezentuję jest trzecim egzemplarzem, który wreszcie, odpukać, rośnie już kilka lat. Poprzednie niestety wypadły, nie udało mi się ich uratować. Każdego roku drżę, czy wyrośnie zdrowo, czy coś nie zaczyna się z nią dziać.Cymbalaria muralis 'Globosa Alba'

Lnica bluszczykolistna będzie opisana innym razem. Teraz pokażę jej odmianę, zdecydowanie ciekawszą. Największą jej zaletą, jest bardzo długie kwitnienie. Na skalniakach wiosną dzieje się dużo, późnym latem jest już ponuro zatem wszytko co kwitnie o tej porze jest jak najbardziej pożądane. Jej jasnozielone delikatne listki i białe kwiatki z żółtą plamką są urocze i w przeciwieństwie do ekspansywnego gatunku tworzy, jak nazwa odmianowa mówi, dość zwarte kępki. Wysiewa się, u mnie średnio, ani obficie, ani słabo, ot tak by utrzymać ją przez lata w ogrodzie. Starsze kępy nie zawsze przeżywają zimę.
Acinos alpinus

Czyścica alpejska to drobna bylina kwitnąca właśnie teraz. Lekko drewniejące u nasady pędy pokrywają się w maju masą jasnofioletowych kwiatków. Nie jest długowieczna ale daje dość obfity samosiew, zatem łatwo utrzymać ją w ogrodzie. Nadaje się na słoneczne skalniaki. Nie wiem jak sprawdza się na rabatach, nie testowałam jej w takich warunkach :)


Linaria pallida 'Alba'

Białokwiatowa odmiana opisywanej niżej lnicy nie jest wcale słabszą i delikatniejszą. Listki ma nieco jaśniejsze ale rośnie tak samo szaleńczo jak gatunek, mnie się podoba najbardziej.
Linaria pallida

Lnice mają w sobie to coś, czego nie umiem nazwać, podoba mi się kształt ich kwiatów, uwielbiam gdy zakwitają a kwitną obficie i długo. Linaria pallida, zwana także Cymbalarią jest dość ekspansywną kobiercową byliną, szybko rośnie i może być niebezpieczna dla mniejszych roślin, zatem nie należy sadzić maleństw w pobliżu. Rozrasta się podziemnymi rozłogami i szczelnie wypełnia każde wolne miejsce, co sprawia urocze wrażenie gdy obrasta dookoła np. kamienie. Rośnie na zacienionym, suchym skalniaku i świetnie radzi sobie w takich miejscach.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...