b:include data='blog' name='google-analytics'/>

sobota, 16 maja 2009

Exochorda macrantha 'The Bride'

Obiela prześlicznie kwitnie i to jest jej główną zaletą. Właśnie teraz rozwijają się jej białe kwiaty, zebrane w groniaste kwiatostany. Nie wiem czy ona tak ma, czy po prostu wolno rośnie i słabo się krzewi z natury. Liczyłam na to, że w końcu pojawią się jej jakieś długopędy , zgęstnieje, wystrzeli w górę bo póki co trawa w praktycznie niezmienionym stanie od kilku lat, ma jakieś 70 cm. Może błędem jest to, że pozwalam jej zawiązać nasiona. W tym roku przytnę ją po kwitnieniu, bo sama z siebie chyba już nic nie zrobi.

Betula pendula 'Golden Cloud'

Zastanawiam się czy to oby na pewno ta brzoza? Słabo rośnie, stoi w miejscu, kora nie chce jej bieleć, choć może jeszcze ma czas. Wadą jest to, że liście mocno się przypalają, ale pomimo tego jest prześliczna, wiosenna żółć liści czysta, głęboka i zdecydowana, to mój ulubiony obiekt do fotografowania, może nie w całości, ale owady, które sobie na niej pomieszkują i przebywają wyglądają zawsze fajnie na tle ślicznych liści, szczególnie biedronki :)

Geranium phaeum 'Margaret Wilson'

W tym i w ubiegłym roku kupiłam kilka odmian bodziszka żałobnego. Do tej pory rósł u mnie tylko 'Samobor' potem doszedł 'Springtime' 'Variegatum', 'Lisa' i 'Conny Broe'. Ładne wiosną, teraz takie sobie, 'Springtime' wygląda jak 'Samobor', 'Variegatum' jest słabiutki, 'Lisa' skromna, zielone liście z jaśniejszym środkiem, 'Conny Broe' zzieleniał, wzorek jest ledwo widoczny, w sumie nie ma co fotografować. Natomiast Maragaret jest wspaniała, ma piękne liście z kremowym rysunkiem i ciagle wygląda tak samo. Nie kwitnie jeszcze, czyżby była późniejsza od pozostałych? Jest rewelacyjna i nie mogę się doczekać kiedy mi się rozrośnie, bo mam chęć posadzić ją w wielu miejscach.

Heuchera 'Ring of Fire'

Jedna z żywotniejszych odmian żurawek. Młode liście są zielone, lekko srebrzyste z ciemnoczerwonymi nerwami, z czasem czerwień płowieje do ciemnoszarego koloru. Charakterystyczną cechą odmiany jest pojawiająca się na starszych liściach jaskrawoczerwona obwódka, ale to zjawisko ma miejsce dopiero jesienią, na razie tego nie widać.
Ta odmiana wypuszcza dużo pędów kwiatowych, wysokich, pokładających się i nieładnych, ja je wycinam, bo psują pokrój rośliny.

Polygonatum x hybridum 'Striatum'

Bardzo ładna odmiana kokoryczki. Zielone liście z dużą ilością białych i kremowych smug, nacieków, pasków, to cecha wyróżniająca tę odmianę. Ciekawostką jest to, że w stosunku do mojej kokoryczki hybrydy o zielonych liściach pokazuje się bardzo późno, zielona jest już wysoka gdy ta dopiero wychodzi, powoli i nagle strzela w górę, dogoniła ją nie wiadomo kiedy. 'Striatum' przyrasta również wolniej. Dwa lata temu posadziłam dwa jednopędowe kłącza, rok później wyrosło to samo, czyli dwa pędy. W tym roku jest już ich 6, więc za rok powinna to już być ładna kępa, mam taką nadzieję w każdym razie.

Origanum vulgare 'Aureum'

Ta odmiana lebiodki pospolitej najładniej wygląda o tej porze roku. Różni się nieco od gatunku, woli półcieniste iwilgotniejsze stanowiska, na słońcu liście karłowacieją, bieleją, przypalają się, susza potęguje to zjawisko. W okresie kwitnienia gatunek wygląda ładnie, 'Aureum' już nie, traci ładny pokrój, kolor, dlatego warto tę odmianę przycinać po kwitnieniu. Ja co prawda zawsze pozwalałam jej kwitnąć, ale kusi mnie by nie dopuścić do tego i przciąć kilka razy w sezonie, jeśli będę pamiętać o tym, zrobię tak i zobaczę co z tego wyjdzie.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...