b:include data='blog' name='google-analytics'/>

niedziela, 22 sierpnia 2010

Silene maritima 'Druett's Variegated'

Poniżej opisałam dwa ogrodowe giganty. Teraz kolej na zupełne przeciwieństwo sadźców. Maleńka lepnica nadmorska w odmianie. Moim zdaniem jest to jedna z najładniejszych ogrodowych variegatek, niezwykle elegancka, jej listki nie przypalają się, nie podsychają, wygląda zdrowo i świeżo, mimo, że nie zapewniłam jej idealnych warunków, nie kwitnie mi wcale. Mam nadzieję, że w przyszłym roku to zrobi, jest przesadzona na nowe stanowisko, rośnie tu lepiej niż na poprzednim. Jest to odmiana dużo niższa od gatunku, zwarta i gęsta i na pewno nadaje się do posadzenia na najbardziej reprezentacyjnych fragmentach skalniaka. Szkoda tylko, że dość topornie się mnoży i nie rozrasta zbyt szybko.
Silene maritima 'Druett's Variegated'

Eupatorium maculatum 'Album'

Na razie ta bylina robi u mnie za Kopciuszka. Jej białe, a właściwie brudno-białe kwiaty nie rzucają się w oczy, na dodatek, wrósł w nią  ogromny miskant, psując efekt i odzielając od braciszka czyli sadźca plamistego 'Atropurpureum', który wg mnie wyeksponowałby urodę skromniejszego 'Album' na dodatek czeka mnie w przyszłym roku kopciuszkowa praca polegająca na wydobyciu korzeni miskanta spomiędzy sadźca. Mam nadzieję, że gdy karpa się rozrośnie i wyrośnie kilkanaście a nie kilka pędów tej odmiany efekt będzie ciekawszy, bo na razie jest to odmianowa ciekawostka niż przyciągająca wzrok piękność, ale motylkom się podoba :)

Eupatorium cannabinum czyli motylkowa jadłodajnia

Sadziec konopiasty jest naszą rodzimą byliną, ponoć dość pospolitą. Dla mnie nie, bo na Żuławach dziko nie rośnie. Jeśli ktoś ma mało miejsca w ogrodzie a chciałby posadzić u siebie taką wysoką bylinę, to na pewno powinien wybrać podobne i atrakcyjniejsze sadźce np maculatum 'Atropurpureum, gdyż opisywany gatunek jest skromniejszy. Dorasta do podobnej wysokości, ale nie ma ciekawych kolorowych pędów a same kwiaty mają nieciekawy mdły, jasnoróżowy, brudny kolor. Ja miejsce mam, zatem nie muszę wybierać. Sadźce tak jak budleje są w okresie kwitnienia oblegane przez motyle, tylko te pierwsze nie przemarzają i nie sprawiają kłopotu warto je sadzić choćby po to by zachwycać się takimi widokami:


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...