b:include data='blog' name='google-analytics'/>

wtorek, 12 maja 2009

Peltiphyllum peltatum

Taraczownica tarczowata inaczej Darmera peltata, to bardzo okazała bylina o dużych liściach. Na razie ich jednak nie widać, bo zaczyna dość późno wegetację, najpierw zakwita. Kwiaty są zebrane w początkowo kuliste zbite a potem coraz luźniejsze kwiatostany, osadzone na szczytach dość wysokich, ok 0.5 m zaczerwienionych i mocno owłosionych łodyg. Jest to trochę łażąca bylina, ale nie ekspansywna oczywiście, rośnie w półcieniu lub cieniu, potrzebuje sporo wilgoci, aczkolwiek ja nie zauważyłam, by kiedykolwiek przywiędła, na dodatek egzeplarz rosnący w suchszym miejscu rośnie mi zdecydowanie lepiej niż drugi, na wilgotnym, mocno wilgotnym stanowisku.


Heuchera x villosa 'Miracle'

'Miracle' jest podobna i spokrewniona z 'Tiramisu'. Na razie porównywać ich nie ma sensu, bo 'Tiramisu' rośnie u mnie dłużej, na pewno w bardziej słonecznym miejscu niż 'Miracle' zanim przybyła do mnie, a przybyła w ubiegłym tygodniu. Myślę, że w szkółce miała więcej cienia. Póki co jest skromniejsza, kolory to zieleń i czerwonawy, stonowany rumieniec w środku, jestem ciekawa jak będzie rozwijać się dalej. Żurawki są bardzo zmienne, te same odmiany różnią się kolorami w zależności od stanowiska na którym rosną, taka ich uroda, za to też je lubię.

Malus x purpurea 'Royalty'

Jabłoń purpurowa o tej porze roku wręcz 'bije' po oczach swoimi kolorami. Młode liście ciemno purpurowe, błyszczące i gałęzie oblepione ciemnymi, niewiele jaśniejszymi od liści kwiatami, to boski widok, nie zawsze udaje się tę głębię koloru oddać na zdjęciach. Szkoda, że jabłonie krótko kwitną, szkoda, że liście dość szybko zielenieją, oczywiście nie do końca, ale tak się dzieje z prawie wszystkimi roślinami o czerwonych liściach, no i szkoda, że mojej nie ominął parch, ale to dopiero będzie, teraz podziwiam moją, jedyną na razie, ozdobną jabłoń i nie mogę się napatrzeć. Jesienią pojawią się na niej owoce, drobne niewiele ponad 1 cm średnicy jabłuszka w zmrożonym purpurowym, z fioletową nutką, kolorze, też ładne. Mimo, że ich nie zrywam, opadają, to mam na razie tylko dwie małe siewki, zwykłe jabłonie wschodzą częściej, ciekawa jestem jak będą kwitły.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...